Hodnocení ročníků

Kultura starých champagne je poměrně nová. Třicet a více let stará vína z Bourgogne, Bordeaux, případně dalších oblastí nejsou na trhu něčím výjimečným, ale champagne z roku 1980 je unikát.  

Kvalita champagne z jednotlivých ročníků se během doby mnohdy stírá. Někdy i velmi stará non vintage (bez udání ročníku), která nejsou apriori určena pro dlouhé skladování, umí překvapit. Dokazuje to jen kvalitu domu a práci enologa.

Stará champagne jsou jedno velké dobrodružství. Z nedávné doby si pamatuji například na Diebolt Vallois 1964, které bylo neskutečně svěží, s konzistentním perlením a proti tomu víno z jiného prestižního domu, které bylo zcela bez perlení, připomínající tokaj. Víc než kdy jindy zde platí, že každá láhev champagne je originál. Nezbývá než postupovat podle hesla „Odvaž se a pak se uvidí!“.

U velmi starých champagne 30 let a více můžete očekávat vína, která spíše připomínají vína tichá. Zvláště Blanc de blancs (100% chardonnay) vám bude připomínat starší bílá burgundská vína (Mersault), v mnohých naleznete až koňakové tóny … a ta vůně !!!!

R.Juhlin – poměr doby ležení na kvasinkách a doby po degorzáži

X