Přehled ročníků

Ročník:Popis:
1921Ročník nejvyšší kvality, i dnes jsou to stále skvělé lahve.
1928Ročník století! Hodně expertů by řeklo, že v tomto roce bylo vytvořeno nejlepší šampaňské vůbec.
1949Velkolepé a dlouhověké víno s dobrou kyselinou.
1955Dobrá úroda – velký ročník. Dobré víno s květovou příchutí a perfektní rovnováhou.
1959V tomto roce vzniklo hodně prestižních šampaňských, která kvůli extrémně horkému létu často končila nad 13% alkoholu.
1961Kolosální a velmi populární vína.
1964Pokud chcete vyzkoušet staré šampaňské, ale nechcete riskovat, ročník 1964 je sázka na jistotu.
1966Mráz i krupobití omezily sice úrodu, ale očekávání byla veliká. Vína ještě lepší.
1975Odborníci jsou v názorech velmi rozděleni. Jedni tvrdí, že se víno hodí na archivaci, druzí, že je třeba pít, aby se neztratila okouzlující a ovocná svěžest.
1976Tento ročník je jedním z nejlepších a nejvíce rozvíjejících se desetiletí. Dnes je to jeden z oblíbených ročníků, který si lidé otevírají doma a užívají si velké máslové doušky.
1979Nádherný klasický ročník s neuvěřitelně elegantními víny. V průběhu roku bylo ale málo faktorů, které by poukazovaly na úžasný rok.
1985Silné mrazy, až -25 °C, zničily až 10% všech vinic. Začátkem jara se počasí dramaticky zlepšilo, sklizeň byla sice velmi malá, ale za to měla vynikající kvalitu. Téměř všeobecně se jedná o víno velké rovnováhy, délky a charakteru, které se stále zlepšuje.
1986Jarní počasí bylo špatné, léto sice teplé a slunečné, ale hodně pršelo. V určitých oblastech byla hniloba problémem, ale s uvážlivým výběrem hroznů byla vyrobena velmi kvalitní vína.
1987Ti kdo vyrobili ročníkové šampaňské, to dělali spíše z finančních důvodů. Hrozny byly použity hlavně pro non vintage.
1988První z trojice skvělých ročníků – byl to ročník, který vyžadoval pečlivý výběr po dešti při sklizni a úroda byla menší než 1987. Pevná vína, která byla klasická, vyžadovala více času na otevření, než ročníky 89 nebo 90.
1989Ročník měl ideální podmínky pro pěstování. Horké a suché léto se spoustou slunečního svitu produkovalo zralé zdravé hrozny. Ročník 89 je vždy super, plný a svůdný.
1990Na začátku sezóny mráz mírně poškodil vinice. Hladina cukru a kyselosti byla vynikající. Ročník vykazuje úžasnou harmonii a strukturu, stále se vyvíjí.
1991Mrazy začátkem sezóny působily obavy, horké suché léto slibovalo naopak hodně. 10 dní před začátkem sklizně se počasí zlomilo a způsobovalo nemalé problémy. Vyráběla se především non vintage vína.
1992Štíhlý ročník s nízkým obsahem kyselin a alkoholu. Z počátku sliboval jednoduchá vína, která jsou ale dodnes ještě pitelná, zvláště blanc de blancs.
1993Po dobrém květu a teplých podmínkách byly velké naděje na vynikající ročník. Bohužel, stejně jako začátek sklizně, zasáhly deště a pokračovaly po celou dobu vinobraní. Vzniklo jen málo historických vín (de Venoge, Grand Vin des Princes Blanc de Blancs).
1994Stejně jako v roce 1993 byl tento rok plný velkých nadějí, avšak 10 dní před sklizní zasáhly opět silné deště. Slušný rok, který ale vyžaduje pečlivý výběr vína.
1995Po čtyřech předchozích ročnících, které byly zpočátku velmi slibné a poté zničeny deštěm v době vinobraní, měla tato sklizeň navrátit úsměvy na tváře pěstitelů. Dobrá sklizeň zdravého ovoce pro cuvée non vintage a některá prvotřídní prestige cuvée..
1996Mnozí považují za nejlepší ročník posledních 50 let. Jeho síla spočívá v tom, že hrozny byly sklizeny při optimální zralosti s neobvykle vysokou hladinou cukru, ale také s vysokou úrovní kyselosti. Tato kombinace je velmi řídká. Jedná se o skvělá, vynikající vína, která si zaslouží ležení ve sklepě. Toto je ročník, kterým se můžete zásobit – získejte vše, co je k dispozici.
1997Silné mrazy na začátku roku; následovaly měsíce velmi chladného a suchého počasí, které oslabilo vinnou révu proti útokům plísní. Slunce se konečně objevilo v srpnu a plísně zastavilo, hrozny poté dobře dozrávaly a během sklizně nepadla ani kapka deště. Vyrábělo se několik vynikajících historických vín.
1998Kontrast mezi vlnami tepla a přívalovými dešti. Kvalita a množství sklizně předčily očekávání. Hrozny vykazují dobrý zdravotní stav, hladinu cukru a kyselin.
1999Silný déšť na podzim 1998 urychlil vegetativní růst od pupenů do bobulí. Jaro bylo bez mrazů a všechny odrůdy kvetly současně. V létě se střídaly silné deště a vlny veder. Bylo dosaženo dobré úrovně zralosti. Vyrábělo se mnoho kvalitních vín.
2000Číslovka byla přílš lákavá, aby marketingové oddělení nezveřejňovala magickou značku „triple zero“. Jedná se však o ročník, který byl dobrý pro non vintage cuvée.
2001Nejhorší ročník v živé paměti – je velmi nepravděpodobné, že by bylo vyrobeno ročníkové šampaňské (i když existují výjimky).
2002Stejně jako v Burgundsku, má tento krásný ročník budoucnost ve sklepě. Vína dosáhnou svého vrcholu za 20 až 30 let. Mnohá vína slibují fantastický zážitek (Diebolt Vallois, Egly-Ouriet de La Motte, Blanc de Blanc atd.)
2003Extrémní teplo a sucho. Hrozny byly mimořádně sladké a kyselost nízká. Brilantní výjimka Dom Perignon.
2004Vynikající ročník s vynikající rovnováhou cukrů a kyselosti. Z tohoto ročníku se u mnoha klíčových výrobců vyvinula velmi plná krásná vína.
2005Vzhledem k náročné vegetační sezóně, udělalo ročníkové šampaňské jen málo domů. Chardonnay vynikalo svěžestí a květinovými tóny a právě proto mnozí tento ročník milují.
2006Mírný a chladný srpen pocítilo mnoho producentů. Hrozny ale dozrály s dobrou kyselostí. Strukturovaná a velkorysá vína.
2007Nezvykle teplé jaro vedlo k brzkému nasazení květu a optimismu. Posléze se ale počasí zhoršilo a jako na houpačce se zase před sklizní zlepšilo. Umožnilo tak dobrou úrodu, přičemž Chardonnay překonalo Pinoty. Nejlepší výrobci nabízejí svěží vína s nadprůměrnou kyselinou.
2008Bohové počasí byli ve své nejlepší náladě a réva zůstala neobvykle svěží a dala velmi dobrou sklizeň. Absolutně nádherný ročník, který má všechno! Nejlepší ročník od roku 1996, který má navíc nádherná vína s lahodnou ovocnou intenzitou a bezkonkurenční rovnováhou.
2009Z tohoto roku nebudou pravděpodobně žádné ročníky a vína budou používány hlavně jako non vintage.
2010Nezvykle chladná zima následována chladným jarem, způsobila pozdě kvetoucí révu. Tato vína jsou příliš lehká, ovocná až koketní, které expert nevydrží dlouhodobě pít.
X